eduroam SSS

 • eduroam’ı kimler kullanabilir ?

  Dünyadaki her hangi bir üniversitede çalışmakta olan veya üniversitemize gelmiş bulunan, geldiği kuruluşu eduroam ağına dahil olmuş olan kişiler çalışmakta oldukları kurumlardaki kullanıcı adları ve şifreleri ile eduroam ağına bağlanabilirler. Bunun için, eduroam kurulumu için yapılması gerekenler dışında her hangi bir şey yapmalarına gerek yoktur.

 • eduroam farklı ortamlarda  çalışır mı?

  eduroam Windows 10, Windows 8, Iphone, Ipad gibi değişik cihaz ve platformlarda çalışabilmektedir.

 • eduroam ağının güvenlik derecesi nedir?

  Günümüzde kablosuz ağlarda en yaygın güvenlik teknolojileri WEP, WPA, WPA2 olarak bilinen teknolojilerdir. WEP ve WPA gibi teknolojilerin artık güvenliği oldukça düşüktür. O yüzden kurulum dosyalarımızda WPA2 ön tanımlı olarak gelmektedir. Fakat WPA2 – AES olarak kullanıma açıktır.

 • eduroam ağına bağlanabilmek için bir program yüklemelimiyim?

  Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) personellerinin @afsu.edu.tr eposta adreslerini kullanarak eduroam ağına bağlanmak için Iphone, Android, Windows 10 ve Windows 8 cihazlarında herhangi bir program kurmalarına gerek yoktur.

 • eduroam ağına bağlantım sürekli kesiliyor / bağlanamıyor?

  eduroam bağlantısını sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayarınızdaki kablosuz ağ bağdaştırıcısı sürücüsünün güncel olması gerekmektedir. Ağ bağdaştırıcınızın marka ve modeline göre destek sağlayıcınızdan bilgi alınız.

 • eduroam ağının çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

  eduroam ağında; bağlantı yapılan kurum internet ağı ve geldiğiniz kurumun internet ağı kullanılır. Bazı kurumlar kurum dışı istek kbul etmemekte, bu sebeple bağlantı problemleri oluşabilmektedir. Kurumların eduroam bağlantılarında herhangi bir problem olup olmadığını Türkiye eduroam Monitörü üzerinden inceleyebilirsiniz.

 • eduroam ağına bağlanamıyorum, nerden nasıl destek alabilirim?

  Gerek Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) yerleşkelerinden, gerekse eduroam üyesi olan başka bir üniversite yerleşkesinden eduroam ağına bağlanırken sorun yaşanması halinde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’ndan destek alınabilir. Bunun için eduroam@afsu.edu.tr adresinden elektronik posta yoluyla iletişime geçilebilir.